Domy z drewna budowane są w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom zapewniają one komfort termiczny mieszkańcom zarówno latem, jak również zimą.
Domy z drewna budowane są w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom zapewniają one komfort termiczny mieszkańcom zarówno latem, jak również zimą.

Więźby dachowe

domki drewniane

Więźby dachowe są konstrukcjami nośnymi dachu. Ze względu na aspekt ekonomiczny oraz łatwość obróbki wykonuje się je najczęściej z drewna, choć podjęto już próby zastąpienia tego budulca stalą, materiałami drewnopochodnymi, czy też drewnem klejonym. Drewno przeznaczone do produkcji więźb dachowych powinno być odpowiednio wysuszone, jego wilgotność nie powinna przekraczać 20%. Należy je zabezpieczyć również przed szkodliwym oddziaływaniem czynników biologicznych oraz ognia. Najskuteczniejszym sposobem zakonserwowania jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa, wykonywana metodą przemysłową.

 

Konstrukcje więźb dachowych są ściśle uzależnione od ciężaru, który na nich spocznie. Przekroje poszczególnych elementów dobierane są na podstawie obliczeń statystyczno-wytrzymałościowych, w których uwzględnia się takie parametry, jak:

  • odległość między ścianami zewnętrznymi
  • kąt nachylenia pokrycia dachowego oraz rodzaj tego pokrycia
  • strefę wiatrową oraz śniegową w której budynek ma być usytuowany

Wykorzystywane pomieszczenia poddasza dla potrzeb użytkowych, wpłynęło na wymiary poszczególnych elementów więźby dachowej, których wielkość musiała być dostosowana do wymagań termoizolacyjnych pomieszczeń. Najczęściej stosowanymi typami więźb dachowych są: więźba krokwiowa, więźba krokwiowo-jętkowa i więźba krokwiowo-kleszczowa.

 

Rodzaje więźb dachowych

domki drewniane

Więźba krokwiowa jest najprostszą konstrukcją dachu drewnianego, stosowaną gdy rozpiętość pomiędzy zewnętrznymi ścianami nośnymi nie jest większa niż 7,0 m. W tej konstrukcji podstawowy element nośny stanowi para krokwi, połączonych kalenicą, której długość wynosi od 4,5 do 6,0 m, rozlokowanych w odległości od 80 do 120 cm. Dolne końce dachów drewnianych mogą zostać przymocowane do poziomej belki ściągowej, będącej jednocześnie konstrukcją nośną całego stropu, na wierzchu ścian kolankowych, bądź do murłat ułożonych na stropie. W tego typu więźbach dachowych należy pamiętać o solidnym mocowaniu każdego elementu oraz połączeń, ponieważ od tego uzależniona jest stabilność konstrukcji, a co się z tym wiąże również bezpieczeństwo.

Więźbę krokwiowo-jętkową stosuje się natomiast tam, gdzie rozpiętość pomiędzy ścianami zewnętrznymi przekracza 7 m. W takich dachy drewniane krokwiowe przestają być rozwiązaniem ekonomicznym, ponieważ w celu zapewniania odpowiedniej sztywności i stabilności konstrukcji, niezbędne byłoby stosowanie krokwi o dużym przekroju. Dlatego, stosuje się alternatywne więźby dachowe, w których każda para krokwi pośrodku wsparta jest dodatkowym elementem zwanym jętką. Dzięki wysokiej stabilności takie rozwiązanie jest doskonałe nawet w przypadku dachów o rozpiętości 11 m. Podobnie jak w przypadku więźb dachowych krokwiowych, również dachy drewniane krokwiowo-jętkowe przekazują obciążenia na ściany zewnętrzne obiektu.

Ostatnim typem więźb są więźby płatwiowo-kleszczowe, stosowane w sytuacjach, gdy rozpiętość dachu przekracza 11 m. Dachy drewniane tego typu bardzo równią się od konstrukcji krokwiowych i krokwiowo-jętkowych. Podporę dla krokwi tworzą nie tylko murłaty. Mniej więcej w połowie rozpiętości na płatwiach górnych, krokwie dodatkowo są wspierane słupkami stojącymi na płatwiach stropowych, bądź też bezpośrednio na stropie. Cała konstrukcja podpierająca, nosi nazwę stolcowej. Całość tego typu więźb dachowych usztywniana jest za pomocą kleszczy, czyli podwójnych belek wiążących końce słupów z opartymi o nie krokwiami. W dachach drewnianych płatwiowo-jętkowych obciążenia przekazywane są w głównej mierze na strop ostatniej kondygnacji, a nie ściany boczne. Takie rozwiązanie wpływa na stabilność całej konstrukcji budynku.

W naszym dziale wizualizacji znajdą Państwo przykładowe projekty dachów drewnianych.

 
   
Konstrukcje, dachy i domy drewniane - Brzechwa sp. j., ul. Polna 2, 64-600 Oborniki, tel. 61 64 64 600