slide 1

Ekologiczne / Ekonomiczne / Naturalne / Bezpieczne

Domy energooszczędne

slide 2
slide 3
slide 4

Precyzyjne / Ekonomiczne / Maszynowe

WIĘŹBY DACHOWE

slide 5
 
 
 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Więźba dachowa jest to drewniana konstrukcja dachu, której zadaniem jest przenoszenie obciążenia z pokrycia dachowego. Wieźby zaliczane są do konstrukcji ciesielskich. Poprzez złącza ciesielskie przekazywane są siły pochodzące od obciążeń własnego ciężaru, śniegu, wiatru między poszczególnymi elementami.

Wybranie odpowiedniej więźby dachowej jest uzależnione od wielu czynników. Można do nich zaliczyć przede wszystkim: kształt domu, wielkość, rola poddasza oraz względy  architektoniczno-estetyczne i ekonomiczne. Zdecydowanie najczęściej wykonuje się klasyczne konstrukcie, które składają się z krokwi, murłat,  jętek, mieczy, słupów,  płatwi i przepustnic.

Wiązary dachowe są uznawane za najważniejszy element więźby. Możemy wyróżnić wiązary płatwiowo- kleszczowe, jętkowe, wieszarowe oraz krokwiowe. Konstrukcja dachu przeważnie bazuje na kilku wiązarach, które pokrywają dach.

Wyróżniając poszczególne elementy więźby dachowej należy rozpocząć od wieńca budynku, jest to wzmocnienie ścian budynku przez żelbetowe belki. Żelbetowe belki otaczają ściany nośne, dzięki temu wpływają na ich zabezpieczenie przed ewentualnym przewróceniem lub rozsunięciem. Więźba dachowa nie osiągnie właściwej stabilności i sztywności bez wieńca. Na murze budynku umiejscowiona jest murłata, dzięki dzięki której można przenosić obciążenia z dachu na ścianę.

Następnym elementem wiązarów dachowych są krokwie, czyli ukośne belki, które są oparte na belce wiązarowej lub oczepie. Jako dodatkowe wzmocnienie można wykorzystać jętkę. Pokrycie dachowa opiera się właśnie na krokwiach. Należy zaznaczyć, że w praktyce wykorzystywanych jest kilka rodzajów  krokwi.

Wymienić należy także kleszcze (poziome belki, których zadaniem jest łączenie przeciwległych par krokwi), miecze (łączą słupy z kleszczami albo słupy z płatwiami pośrednimi), słupy (przenoszą obciążenie z płatwi bezpośrednio na strop) i wiatrownicę (deski, które zabezpieczają dach przed zerwaniem), pławię (podpora krokwi w kształcie poziomych belek) i kalenice (górna krawędź dachu, wzdłuż niej łączą się połacie dachowe).

http://thebestasthmaremedies.com

Należymy do:

Nasza ostatnia realizacja

a19

Domy energooszczędne

"Planujesz budowę domu i szukasz alternatywy dla tradycyjnego budownictwa? Wybierz dom z drewna i ciesz się komfortem oraz korzyściami finansowymi związanymi z niskim kosztem eksploatacji."

Brzechwa

Domy z drewna to idealna propozycja dla osób ceniących ekonomiczne rozwiązania oraz ekologiczny, naturalny styl życia.

Niski koszt eksploatacji oraz piękna architektura to tylko nieliczne atuty budownictwa drewnianego.

Brzechwa Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Polna 2, 64-600 Oborniki
tel.: +48 61 64 64 600
fax: +48 61 64 64 601
e-mail: biuro@brzechwa.com.pl

Znajdź nas